PADI AOWD - Advanced Open Water Diver
Eksploracja, podniecenie, doświadczenia. To jest to, o co chodzi w kursie PADI Advanced Open Water Diver. I nie, trzeba być "zaawansowanym" nurkiem, aby wziąć w nim udział - kurs AOWD zaprojektowano tak, abyś mógł iść na niego prosto po kursu PADI Open Water Diver. Kurs Advanced Open Water Diver pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe, dzięki czemu można czuć się bardziej komfortowo w wodzie. Jest to świetny sposób, aby nadal nurkować i uczyć się pod okiem instruktora PADI. Kurs bazuje na tym, czego nauczyłem się wcześniej i rozwija nowe możliwości, wprowadzając Cię w nowe obszary działalności nurkowej. Kurs obejmuje pięć nurkowań posiadających charakter specjalizacji. Dwa nurkowania są obowiązkowe, głębokie i nawigacyjne, pozostałe do wyboru. Polecam doskonałą pływalność zerową, wrakowe i nocne, ale może być również fotograficzne, w skafandrze suchym, wielopoziomowe. Doskonały kurs na weekend.
Wymagania wstępne kursu AOWD:
- Ukończone 15 lat (osoby pomiędzy 12 a 15 mogą ukończyć kurs Junior Advance, który jest normalnym kursem ma tylko obniżone maksymalne głębokości do 21 m. Po ukończeniu 15 lat stopień ten można zamienić na stopień Advanced.
- Posiadanie stopnia OWD PADI lub równorzędnego innej organizacji
Przebieg kursu AOWD:
- w czasie kursy wykonujesz dwa nurkowania obowiązkowe : nawigacyjne i głębokie (18-30m) oraz trzy nurkowania do wyboru np. nocne, w suchym skafandrze i wrakowe,
- brak wykładów - omówienie materiałów przerobionych samodzielnie z książki,
- wszyscy uczestnicy kursów Advanced Open Water Diver muszą zaliczyć dwa obowiązkowe nurkowania. Nurkowania obowiązkowe mają na celu zorientowanie studentów w podstawach zaawansowanego nurkowania i obejmują następujące zajęcia:
1. nawigacja podwodna - kombinacja nurkowania naturalnego i nawigacji z kompasem, techniki bardzo przydatne dla płetwonurka prowadzącego nurkowanie,
2. nurkowanie głębokie - poznasz techniki i procedury niezbędne, aby nurkować bezpiecznie do głębokości 30m
- Trzy z pięciu nurkowań są uważane jako do wyboru. Instruktor, może wybrać nurkowania do wyboru lub może także pozwolić uczestnikom kursu wybrać nurkowanie, które ich interesuje. Nurkowanie do wyboru obejmuje następujące opcje:
1. Doskonała pływalność zerowa (trym) - utrzymywanie właściwej pływalności to podstawa bezpiecznego nurkowania, w tym temacie po kursie OWD na pewno można coś poprawić. Doskonała pływalność, będzie się przewijać przez wszystkie nurkowania kursu AOWD PADI. Jeżeli na poziomie OWD radziłeś sobie z tym dobrze teraz czas aby być w tym temacie doskonałym.
2. Nurkowanie wrakowe - wraki to hasło elektryzuje wszystkich nurków. Wraki to najczęściej zatopione statki. Stan fizyczny oraz wielkość zatopionych jednostek jest bardzo różna. Na Zakrzówku mamy zatopiony autobus, nysę i domek. Wraki mogę być potencjalnie niebezpieczne, należy więc poznać niezbędne techniki i ograniczenia stosowane w tym typie nurkowań.
3. Nurkowanie nocne - nurkowanie w nocy posiada zupełnie inny charakter niż nurkowanie dzienne. Posiada posmak tajemniczości i niepokoju. Pozwala poznać nocne życie akwenu. Często nurkowania nocne są dużo bardziej atrakcyjne, niż te w świetle dnia. Nocą, widzimy tylko to, co oświetlamy latarką, obszar widzenia zawęża się i dostrzegamy dużo więcej szczegółów, nocny świat jest przepiękny. Nurkowanie nocne wymaga zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Każdy nurek powinien posiadać trzy źródła światła.
4. Nurkowanie w suchym skafandrze - jeżeli zaliczyłeś nurkowanie poniżej termokliny, to pewnie rozumiesz do czego służy skafander suchy. Obecnie większość nurków, nurkujących w naszej strefie klimatycznej takich skafandrów używa. Można wymienić wiele zalet skafandra suchego, ja wymienię jedną - bardzo wysoki komfort cieplny.
5. Nurek przyrodnik - wiedza przyrodnicza, wśród nurków jest przeważnie mała, warto więc poznać faune i florę naszych wód, przekonasz się, że czasami warto zwolnić i przyjrzeć się co kryje dno Zakrzówka. Możesz zobaczyć raki, racicznice czy ślimaki.
6. Nurek fotograf (fotografia podwodna) - nie wszystkim wystarcza wystarcza oglądanie królestwa Posejdona, jeżeli pragniesz zachować pamiątkę w postaci zdjęć, zainteresuj się fotografia podwodną. Powiesz, że to nic trudnego wystarczy nacisnąć spust migawki. Zacznij fotografować, a zobaczysz ile się będziesz musiał nauczyć.
7. Nurkowanie w górach nurkowanie w akwenach położonych na wysokości powyżej 300m wymaga specjalnych procedur, nie są one trudne ale maja olbrzymie znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Na naszym kursie, ze względów logistycznych takich nurkowań wykonywać nie będziemy.
8. Nurkowanie wielopoziomowe - praktycznie każde nurkowanie jest wielopoziomowe, kiedy zaczynamy nurkować, planujemy nurkowanie przy pomocy tabel dekompresyjnych. Tabele zakładają tylko nurkowania jednopoziomowe. Aby zoptymalizować czas bezdekompresyjny, należy planować nurkowania wielopoziomowe.
9. Poszukiwanie i wydobywanie przedmiotów - nie tylko nurkowie gubią drobne elementy sprzętu, jak noże czy latarki zdarza się to również żeglarzom czy wędkarzom. Zagubione czy utopione przedmioty mogą być małe jak np. kluczyki od samochodu, lub duże jak np. jacht motorowy. Wielkość obiektu oraz ukształtowanie dna determinuje metodę poszukiwań.
10. Nurkowanie z łodzi - większość nurkowań na morzu prowadzi się z łodzi, poznaj więc specyfikę takich nurkowań.
11. Nurkowanie ze skuterem - to doskonała zabawa, jeżeli lubisz jeździć na motorze, to skuter jest jego podwodnym odpowiednikiem. Oczywiście skutery podwodne, nie służą tylko do zabawy, są nieodzownym elementem sprzętu nurkowego w wielu podwodnych projektach, szczególnie tych bardziej skomplikowanych.
12. Nurkowanie w dryfie.
13. nauka polega na przeczytaniu odpowiedniego rozdziału podręcznika Adventures in Diving, wypełnieniu testu, sprawdzającego opanowanie materiału, oraz przeprowadzeniu jednego nurkowania danego typu.
Uprawnienia:
Stopień Advanced Open Water Diver (AOWD) PADI znacznie rozszerza możliwości nurkowania:
1. umożliwia nurkowanie z partnerem do głębokości 30 metrów,
2. oraz możliwość uczestnictwa we wszystkich specjalizacjach nurkowych PADI,
3. a także w kursie Rescue Diver.
Cena kursu AOWD PADI:
900 zł grupa 4-6 osób, kurs indywidualny 1200 zł
Dodatkowo opłata za wstęp na nurkowiska – Koparki lub Zakrzówek
W cenie podręcznik, certyfikat